Real Life Math: Grocery Unit Conversions

6th graders will now be able to help look for the best deals at grocery stores. During our most recent math unit on ratios, we’ve learned about unit rates and how food companies price items at the stores. Students looked at pictures of these prices this week to compare them and find the better bargain.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s